Odborní lektoři
Představujeme vám lektory certifikovaného školení MasterClass ČR:
Malcolm Love
Malcolm pracoval jako tvůrce programové skladby v BBC, nyní tvoří vlastní podcasty, filmy
a mediální obsahy. Má zkušenosti také z rozhlasového vysílání. Je lektorem komunikačních dovedností a také osobním koučem.
Jako kouč se specializuje na to, aby rozvíjel a podporoval vědce, výzkumníky a akademiky
ve správné komunikaci, mj. v médiích, s novináři, v TV anebo na internetu. Mezi jeho klienty patří, NASA, CERN, British Academy,
mnoho univerzit a dalších organizací.
Žije se svou partnerkou Becky v Anglii a spolu řídí společnost Solid Gold Hat Ltd.
Jat Dhillon
Jat je zakladatelem společnosti Giving Voice, která poskytuje workshopy a školení v oblasti komunikačních dovedností. Používá dramatické techniky, aby zlepšil prezentační dovednosti účastníků. Je také učitelem angličtiny, divadelním režisérem a moderátorem. Spolupracuje s nizozemským velvyslanectvím, British Council, Lycée Français de Prague, Univerzitou Karlovou, v minulosti spolupracoval také s Národním divadlem a Royal Shakespeare Company.
Jat vyrostl v Anglii a nyní je oddaným otcem Samuela a Remiho.
Web: https://givingvoice.cz/
Eliška Jandová
Pochází z Plzně, vystudovala magisterský program na Přírodovědecké fakultě UK, obor molekulární biologie, genetika a virologie a v současné době se připravuje na doktorské studium imunoterapie pro leukémii na Lékářské fakultě v Plzni. Po maminčině vzoru chtěla být nejprve ekonomkou, pak uvažovala o právech i kariéře tlumočnice. Intenzivně se vedle angličtiny věnovala ruštině. „Ve čtvrťáku na gymplu jsem se nakonec rozhodla našprtat se chemii, abych měla šanci na přijetí na Přírodovědeckou fakultu. Když je přede mnou nějaká výzva, jdu na dorazy,“ vzpomíná. V roce 2022 se přihlásila do soutěže FameLab a tu vyhrála s tématem výzkum rakoviny. Poté reprezentovala Česko v mezinárodním klání FameLab, kde obsadila druhé místo, následně se úspěšně účastnila Science festivalu v britském Cheltenhamu. Od té doby se věnuje vědecko-popularizačním aktivitám jako jsou stand-upová vystoupení, účast v diskuzních eventech a nahrávání podcastu Ochutnej (Přírodo)vědu se zajímavými vědeckými osobnostmi. Pomalu také rozjíždí popularizační činnost na sociálních sítích, hlavně instagramu (@ellisse13 ), kde mimo jiné sdílí svou cestu vědkyně s autoimunitním onemocněním.
Porotci
Představujeme vám porotce národního finále soutěže FameLab ČR:
Jiří Martínek
Historik, geograf; věnuje se především historické geografii a dějinám vědy. Působí v Historickém ústavu AV ČR, přednáší na přírodovědeckých fakultách v Praze a Ústí nad Labem, ale také při různých příležitostech (a na různá témata) i pro další školy či veřejnost. Jako televizní „lovec“ ze soutěže Na lovu, známý pod přezdívkou Dr. Vševěd, natočil více než stovku soutěžních pořadů, v naprosté většině případů jako vítěz nad soutěžícími.
Podkast s Jiřím Martínkem, spíše odborněji
Jak ho znáte z TV
Jako člověk, který už nějakou dobu poučuje národ jak ve svém oboru, tak v rámci mediální činnosti, jsem zvědav, jak svou práci dokáže předvést nová generace budoucích vědců a popularizátorů vědy. Těším se, že poznám mnoho zajímavých lidí a snad budu moci pomoci nové generaci české vědy pomoci k lepší propagaci jejich úžasných objevů. A zda se mne mají bát? No samozřejmě… Jsem schopen nacházet chyby i v textech z naprosto nesouvisejících oborů :)
Barbora East
Barbora je chiruržka z Prahy, jejíž vědecký výzkum se zaměřuje na rekonstrukci břišní stěny a lidské vztahy na pracovišti. Mezi její zájmy patří intergenderová a mezigenerační komunikace individuálních potřeb a vliv mentorství na naše schopnosti. Věří, že každý má potenciál excelovat, když dostane správnou příležitost a prostředí, a cítí se velmi požehnaná, že takové místo sama našla. Je vdaná a má dva (údajně) zlobivé chlapce.
Michael Londesborough
Je vědec britského původu, který se přistěhoval do Česka v roce 2002. Třikrát po sobě vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Věnuje se zejména zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci, např. porotcováním soutěže FameLab. Uváděl rubriku Michaelův experiment v televizním magazínu ČT PORT. Je držitelem mnoha vědeckých ocenění, mj. byl oceněm Akademií věd Medailí Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Vše o Michaelovi na jeho osobních stránkách
Milena Králíčková
Rektorka Univerzity Karlovy, čestná předsedkyně poroty.