• Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • RSS
  • Navigator
  • Famelabisti na scéně

Famelabisti na scéně

21. září 2023

Představujeme finalistky a finalisty, kteří se již v úterý 26. září 2023 střetnou v souboji o vítězství národního kola vědecké stand-upové soutěže FameLab. Přijďte na Fakultu humanitních studií podpořit devět nadějných popularizátorů vědy a dát jim svůj hlas. Registrace je stále otevřena.


1. Tereza Pluskalová

Kde se minulost potkává s budoucností? / Where the past meets the future?

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy


Kde sídlí česká vláda? A co to má společného se Strakou, nemocnicí nebo internátem? Historie Strakovy akademie zajímavě dokumentuje složitý vývoj českých dějin na příkladu nadace, která měla ušlechtilý cíl a jíž bylo jen málo umožněno ho naplnit. I přes to, jak významnou roli hraje Strakova akademie v současné době, nebyla nikdy podrobena historickému zkoumání a její minulost proto stále zůstává z části skryta. Počet jednoduchých článků, které vznikly před začátkem bádání PhDr. Terezy Pluskalové, se dá spočítat na prstech jedné ruky.


2. Pavel Ruzyak

Filmování ve tmě / Filming in the Dark

Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy / Osvěta z.s. Praha


Filmování a nevidomí lidé. Dvě zdánlivě neslučitelné kategorie. Opak je však pravdou, a to za pomocí inovativních technologií a výzkumu, který Vám představí student Husitské teologické fakulty Pavel Ruzyak.


3. Lucie Vránová

Football – LIVE: Virus vs. Immunity / Fotbal – ŽIVĚ: Virus vs. Imunita

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy


Studentka třetího ročníku doktorského studia virologie pracuje na projektu spojeném s imunitní reakcí proti virům, zejména SARS-CoV-2 a BK polyomaviru. Již téměř tři roky se snaží popularizovat vědu – virologii, imunologii a molekulární biologii – na svém Instagramu a webových stránkách.


„Jsem poháněna kávou a čokoládou a snaží se porozumět, jak něco neviditelného jako virus může být někdy tak škodlivé, zatímco tak krásné!"



4. Marek Brousil

Zprasená játra – nová naděje / Development of pig-derived human liver transplants

Lékařská fakulta v Plzni / Biomedicínské centrum – Laboratoř nádorové léčby a regenerace tkáně


Bez jater se prostě nedá žít – zajišťují velkou část metabolismu, detoxikace a mnoho dalších funkcí. Selhání jater se řeší jejich transplantací, jak se ale vypořádáme s nedostatkem vhodných dárcovských orgánů? V Biomedicínském centru v Plzni pracujeme na smělém plánu. Buňky v prasečích játrech je totiž teoreticky možné nahradit lidskými buňkami. Povede se nám to a dojde jednou k revoluci v transplantační medicíně, která zachrání mnoho životů?


„Kdo si játra zprasí, dostane játra z-prasená. Navzdory slibným výsledkům nás ale stále čeká dlouhá cesta k cíli. Takže stejně moc nepijte!"


5. Tereza Pavlíková

Tak trochu Kinder Surprise / Sort of Kinder Surprise

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity


Co máme tak rádi na Kinder vajíčku? Sladkost s překvapením. A jaká překvapení skrývají jablka?


6. Sudha Prathyusha Jakkaladiki

Život mezi 0 a 1 pomocí fuzzy logiky / Life In between 0 and 1 Through Fuzzy Logic

Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové


Máme nekonečnou rodinu čísel mezi 0 a 1, což znamená matematický nekonečný počet, vedoucí k nekonečným pravděpodobnostem. Pravděpodobnosti jsou velmi rozsáhlé a obsahují mnoho možností. Proč potřebujeme fuzzy logiku? Abychom zkoumali nepřesnosti těchto možností a zjistili stupeň neurčitosti v životě.


7. Marie Pangrácová

Skryté tajemství dlouhověkosti termitích králů a královen / The Hidden Secret of the Longevity of Termite Kings and Queens

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy


Pomůže nám výzkum dlouhověkých termitích králů a královen pochopit pochody, které se v jejich těle odehrávají, a odhalit tak tajemství dlouhého života? Zjistíme to pomocí srovnávací studie s krátkověkými termitími dělníky a vojáky, s nimiž sdílejí stejnou genetickou informaci a obydlí? Získáme tímto způsobem, kromě nových znalostí o speciálním „opravujícím“ enzymutelomeráze, také recept na elixírmládí”? 


8. Zuzana Osifová

Nukleární magnetická rezonance - jaderná zbraň nebo nedestruktivní analytická metoda? / Nuclear Magnetic Resonance - a nuclear weapon or non-destructive analytical method?

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR


Spektroskopie nukleární magnetické resonance (NMR) je mocný nástroj pro určení struktury organických sloučenin a jejich interakcí. Většina syntetických chemiků si bez NMR nedokáže představit svůj život. Bez NMR spekter nelze správně popsat potenciální lék!


„Jsem studentkou doktorského studia organické chemie na Univerzitě Karlově. Kromě studia interakcí vodíkových vazeb píšu povídky, čtu obrovské množství knih a piju kávu."


9. Zuzana Procházková

Bude dnes pršet? / Is it gonna rain today?

Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy


Proč nemůže být předpověď počasí úplně přesná? Podíváme se dovnitř předpovědního modelu.

Pojďme se podívat, jak fungují modely pro numerickou předpověď počasí s ohledem na procesy malých měřítek. Jako příklad nám bude sloužit předpověď vodních srážek, ale nebojdeme se, ani bez atmosférických gravitačních vln.


Sdílet na: