• Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • RSS
  • Navigator
  • Famelabisti na scéně

Famelabisti na scéně

22. dubna 2025

Náš finalista Pavel Kůs z Matfyzu soupeří o úspěch v další mezinárodní soutěži

Soutěž 3 Minute Competition konsorcia Coimbra je dalším kláním pro vědce a vědkyně, kteří touží přiblížit svůj výzkum veřejnosti a „osahat si“, jaké to je vyložit během několika minut podstatu svého bádání. Na rozdíl od FameLabu je coimbří 3MT více založena na prezentovaných výsledcích výzkumu a klade tak na účastníky vyšší nároky, co do pojetí svého vystoupení. Povinnou pomůckou je jeden slide.



A o čem vypráví právě ten Pavlův?

„Jedna z největších záhad moderní fyziky: Co je temná hmota? Víme, že jí je ve vesmíru pětkrát více než ‚normální‘ hmoty, ale stále netušíme, z čeho se skládá.


Na to se snažím přijít s pomocí vesmírných majáků – pulsarů! Jsou to jedny z nejextrémnějších objektů ve vesmíru. Tvoří je neutrony, rotují neuvěřitelnou rychlostí – klidně i sto- nebo tisíckrát za sekundu – a vysílají rádiové vlny, které na Zemi pozorujeme jako pravidelné záblesky.


Okamžik záblesku umíme nejen změřit, ale i předpovědět. Pokud se skutečný čas záblesku liší od naší předpovědi, může to znamenat, že v našem matematickém modelu popisujícím šíření rádiových vln od pulsaru k Zemi něco chybí. A to ‚něco‘ může být i nová fyzika!


A právě to zkoumám – hledám otisky ‚ultralehkých‘ modelů temné hmoty v datech z pozorování pulsarů. Kdybych takový otisk objevil, mohlo by to být klíčem k rozluštění téměř stoletého tajemství temné hmoty,“ přiblížil doktorand z UK Pavel Kůs.


Proč Pavla zajímají soutěže o komunikaci vědy?

„Komunikace vědy je důležitá, protože překonává bariéru mezi odborným světem a každodenním životem, čímž přispívá k většímu porozumění a podpoře vědeckého pokroku ve společnosti. Soutěže jako FameLab a Coimbra jsou platformy, které vědcům dávají hlas a zároveň představují odrazový můstek pro další kroky – soutěžemi to nekončí, ale začíná!“ dodává Pavel – a my mu držíme palce!

Sdílet na: