• Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • RSS
  • Navigator
  • Famelabisti na scéně

Famelabisti na scéně

21. září 2023

Představujeme finalistky a finalisty, kteří se již v úterý 17. září 2024 v Míčovně Pražského hradu střetnou v souboji o vítězství národního kola vědecké stand-upové soutěže FameLab. Přijďte podpořit devět nadějných popularizátorů vědy a dát jim svůj hlas.


1. Anna Laštovičková

Spin your Crystal


Continuous rotation electron diffraction (cRED) is an advanced characterization technique used to determine the structure of crystalline materials. It is a method for analyzing materials with nanometer-sized crystals.


2. Kateřina Grygarová

Mother´s Gift


Role of mitochondria in germ cells - sperm and oocytes, and an explanation of the essence of maternal inheritance of mitochondrial DNA.


3. Věra Schrenková

Když molekuly tančí


Fenomén rozptylu světla a jeho vliv na naše porozumění světu kolem nás. Zvláštní pozornost věnuji neelastickému rozptylu světla, který hraje klíčovou roli i v oblasti farmaceutického výzkumu.


4. Pavel Kůs

Neviditelný vesmír


Kromě běžné hmoty existuje ve vesmíru také hmota temná – je jí asi pětkrát více, víme o ní přibližně 100 let a dokonce je nám jasné, že by bez ní dnešní život nemohl existovat. Co to ale je, zůstává stále záhadou, čekající na své rozluštění.


5. Eliška Zgarbová

Farmářské trhy: čerstvé lidské střevo


Crohnova choroba pacientům doslova obrátí život vzhůru nohama. Nevíme, jak přesně tato nemoc vzniká. Jak ale můžeme studovat mechanismus zánětu odehrávajícího se uvnitř lidského těla? Vypěstujeme si mini lidské střevo přímo v laboratoři.


6. Andrea Duchoňová

Rozhýbejte svět!


Svět trpí pandemií obezity. Z technologického pokroku jsme se posadili na Pohovky. Jak dát vše zase do pohybu?


7. Marina Morozovová

Neurosteroidy – skrytí hrdinové


Látky produkované v mozku, které mají zásadní vliv na jeho fungování. Jejich zkoumání je důležité pro potenciál vývoje nových léčiv. Před testováním se musí analyzovat a to zajišťují analytičtí chemici.


8. Luboš Brabenec

Mozek, džungle a cesty mezi neurony


Náš mozek se mění. Jak k tomu dochází a jak důležité jsou vlastně spojení mezi neurony? A šlo by tyto změny a proces učení podpořit třeba pomocí stimulace mozku?


9. Michal Dvořák

How to Resist the Resistance?


If you feel any signs of illness, please leave the rest of the group immediately. The world has changed drastically in just a few years. We don't have those... what were they called? Antibiotics?


Sdílet na: